FBÜ Hakkında

Fenerbahçe Üniversitesi Tarihçesi, Misyonu ve Vizyonu

Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfının kurucusu olduğu Fenerbahçe Üniversitesi 24 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kanun ile tüzel kişiliğini kazanmıştır.

2019-2020 akademik yılında 5 fakülte, 12 bölüm ve 392 öğrenci ile hayata başlayan Fenerbahçe Üniversitesi; 2020-2021 akademik yılında 5 Fakülte ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile toplamda 17 bölüm, 10 program ve 1.150 öğrenci ile üniversitenin genel doluluğunu %96,3 seviyesine taşımıştır. Kuruluş dönemi olarak, 2021 yılında ön lisans, lisans ve uluslararası öğrenci sayısı ile Fenerbahçe Üniversitesinin toplam öğrenci sayısı 1.743’tür. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü de bu dönemde yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitim öğretime başlamaya hazır hale gelmiştir.

Üniversitemiz öğrencilerine İstanbul’un merkezinde konumlanan yerleşkesi ile keyifli, güvenli ve kaliteli yaşam ve eğitim imkanı sunarken, Medicana Sağlık Grubu ve Fenerbahçe Spor Kulübü ile olan iş birliği sayesinde öğrenciler staj ve farklı çalışma imkanlarından ve spor tesislerinden de faydalanmaktadırlar.

2020-2021 akademik yılı içerisinde öğretim elemanı kadrosunu güçlendiren, İngilizce ön lisans ve lisans program sayısını arttıran, yabancı diller bölümünü yapılandırarak öğrencilerine hazırlık ve sonrası öğrenim yıllarında güçlü dil öğrenimi fırsatı sunan Fenerbahçe Üniversitesi açtığı uygulama ve araştırma merkezleriyle de bilimsel çalışmalarına yön vermektedir.

Bu kapsamda Afrika Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İnovasyon, Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siber Alan Çalışmaları ve Uygulama Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Spor Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Bu merkezler sayesinde uluslararası iş birlikleri, proje çalışmaları ve değişim programları etkin olmaya başlamıştır.   

Uluslararasılaşma hedefiyle hareket eden Fenerbahçe Üniversitesi, 2020-2021 akademik yılı içerisinde 138 uluslararası öğrenciye eğitim öğretim fırsatı sunarken, çok kültürlü ve çeşitliliği benimseyen bir öğrenme ortamı yaratarak uluslararası alanda saygın bir üniversite olma yolunda kararlılıkla devam etmektedir.