Kütüphane

Hakkımızda

Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi bilgiye erişimde yenilikçi yaklaşımlar sunabilecek alt yapı olanaklarına sahip olarak 2019 tarihinde Ataşehir Yerleşkesinde hizmet vermeye başlamıştır. 

Kütüphanemiz 21. Yüzyılın değişen beklentilerini karşılayabilecek yeni olanaklarla hizmetlerini geliştirmeyi kendisine misyon edinmiştir. Üniversitemiz eğitim, öğretim ve araştırma programlarını destekleyen zengin basılı yayın ve elektronik veri tabanı koleksiyonlarıyla ulusla arası ölçekte akademisyenlerine ve öğrencilerine hizmet vermektedir.

Koleksiyon:

Kütüphanemiz kitap, elektronik kitap, elektronik dergiler ve online veri tabanlarından oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Kütüphane koleksiyonlarında yer alan elektronik kaynaklardan 7/24 faydalanmanız mümkündür.

Çalışma Saatleri:

Hafta İçi 8:30 - 22:00

Hafta sonu 11:00 – 17:00

Rezervasyon

Pandemi süresince kutuphane@fbu.edu.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir.

ARAŞTIRMA ARAÇLARI

Referans Yönetim ve İntihal Tespit Veri tabanları

iThenticate

Üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Programı yalnızca öğretim üyeleri kullanabilmektedir. Üyelik için kutuphane@fbu.edu.tr adresine mail atınız.

Mendeley Institutional Edition

Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak farklı cihazlarda eşzamanlı kullanım olanağı sunan Mendeley, aynı zamanda güçlü bir PDF yönetim aracıdır. Mendeley masaüstü uygulaması, mobil uygulamalar ve web uygulaması senkronize çalışmaktadır.

Mendeley Desktop programını indirmek ve üyelik sağlamak için www.mendeley.com adresinde yer alan “create a free account” bağlantısı kullanmak yeterlidir.
Mendeley masaüstü, mobil ve tablet cihazlar uygulamalarını indirmek için tıklayınız.
Mendeley hakkında daha geniş bilgi almak için tıklayınız.
Mendeley yardımcı videoları için tıklayınız.
Mendeley kullanıcı rehberi için tıklayınız.
Diğer referans yönetim araçlarından Mendeley'e geçiş rehberi için tıklayınız.

Turnitin

Turnitin, öğrenci ödevleri, yüksek lisans ve doktora tezlerindeki intihalleri ve usulsüz alıntıları tespit etmek için kullanılan web tabanlı bir intihal tespit yazılımıdır. Sisteme yüklenen tezler çok geniş veri havuzundaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Programı yalnızca akademisyenler kullanabilmektedir. Turnitin programını kullanabilmek ve adınıza bir Turnitin hesabı oluşturabilmek için kutuphane@fbu.edu.tr adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Açık Erişim Arşivi

https://acikerisim.fbu.edu.tr/

Ödünç Verme

Ödünç verme politikaları, kişilerin kütüphane materyallerine hızlı ve adil bir biçimde erişebilmesini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Kullanıcı gruplarına göre belirlenmiş, ödünç verme sürelerini belirtilen kurallar aşağıdaki tabloda belirtilmişti.

Üye Baslı Yayın/materyal Süre/Adet Görsel/İşitsel Yayın/Materyal Süre/Adet Süre Uzatma Hakkı
Lisans Öğrencisi 15 gün için 3 kitap 3 görsel/işitsel 3 gün süre 1 Kere
Lisansüstü Öğrencisi 20 Gün için 5 kitap 3 görsel/işitsel 3 gün süre 1 Kere
Akademisyen 30 gün için 5 kitap 3 görsel/işitsel 3 gün süre 1 Kere
İdari Personel 15 gün için 3 kitap 3 görsel/işitsel 3 gün süre 1 Kere

 

anksiyete nedir d vitamini